تالار های تهران
امروز پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
منو

ارائه آماری از وضعیت ازدواج و طلاق در سال گذشته

محمدباقر عباسی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در سومین کنگره تولید مثل و دومین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری با بیان اینکه سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است، گفت: میانگین سنى ازدواج مردان در اولین ازدواج ٦ ماه و در زنان ٤ ماه در ٥ سال گذشته افزایش داشته است.

وی با اشاره به افزایش میانگین سنى ازدواج در تهران ادامه داد: اکنون اولین ازدواج بزرگترین دغدغه کشور در مباحث جمعیتی بوده و با افزایش میانگین سنى فرصت بارورى کاهش پیدا مى کند. در استان تهران، میانگین سنى ازدواج در پنج سال گذشته در مردان ١١ ماه و زنان ١٤ ماه افزایش داشته است.

عباسی عنوان کرد: بر اساس مطالعه اى که انجام شد، حدود ۴۴.۷ درصد زنان ایرانی که در سال ۱۳۹۱ ازدواج کرده بودند، تا نیمه سال ۱۳۹۵ یک فرزند به دنیا آورده اند و میانگین فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند در این افراد به طور میانگین حدود ۲ سال بوده است.

وی با بیان اینکه یکى از بحث هاى دغدغه آفرین کشور طلاق است، افزود: در خصوص طلاق شاید یک مقداری بزرگ نمایی اتفاق افتاده، اما آهنگ رو به رشد طلاق با توجه به رشد تعداد خانواده‌ها رشد کرده و به تبع آن خانواده هایی که در معرض از هم گسیختگی قرار دارند، بیشتر شده است.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: در سال ٨٠ میزان عمومى طلاق ١.١ بوده و اکنون به ٢.١ رسیده و رقم خالص آن ٤ است یعنى به ازاى هر هزار زن متاهل، ٤ طلاق در سال اتفاق مى افتد.

عباسى عنوان کرد: الگوى ثبت طلاق در چهار سال اخیر وضعیت پایدارى را نشان مى دهد؛ علاوه بر این، طلاق در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۳ مقداری کاهش داشته است.

لزوم ايجاد ٩٠٠ هزار شغل براى كاهش يك درصدى بيكارى

علیرضا زاهدیان معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران در این کنگره با بیان اینکه جمعیت ایران در سال 95 به 79 میلیون 926 هزار رسید، گفت: 51 درصد جمعیت ایران را مردان و 49 درصد را خانمها تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: ميانگين سنى كشور به ٣١.١ و میانه سنی جمعیت از 27 سال به 30 رسیده و 50 درصد جمعیت زیر 30 سال قرار دارند .

زاهدي افزود: رشد جمعیت از 3.91 در سال 65 به 1.24 در سال 95 رسیده البته روند کاهشی در سالهای اخیر کند تر شده است و اگر با روند سال 90 تعداد موالید کاهش پیدا می‌کرد نرخ رشد جمعیت به یک می‌رسید اما اکنون این عدد 1.24 بوده و نشان از مثبت بودن سیاستهای جمعیتی در چند سال گذشته است.

معاون مرکز آمار ایران گفت: از سال 55 تا 65 سالانه 1.5 میلیون نفر جمعیت کشور یافته، در سال 85 تا 90 ، 930 هزار و در سال 90 تا 95، 950 هزار نفر سالانه به جمعیت کشور افزوده شده است.

زاهدیان با بیان اینکه رشد جمعیت در استانهای مختلف متفاوت است، عنوان کرد: این رشد متوازن نیست و در خراسان شمالی و همدان رشد منفی داریم البته در استان‌های البرز ،‌بوشهر و خراسان جنوبى رشد بالاتری نسبت به میانگین داشته‌ایم.

بررسی نرخ مواليد كشور در سال

وی با اشاره به تعداد موالید در سال گفت: تعداد موالید در سال 61، 2 میلیون و 200 هزار بوده که در سال 81 به یک میلیون رسيده و در 5 سال اخیر تعداد موالید نرخی بالاتر از 1 میلیون و 400 هزار داشته و اکنون به 1 میلیون و 500 نفر رسیده که نشان دهنده عملکرد بهتری در افزایش جمعیت طی چند سال اخیر بوده است.

 

معاون مرکز آمار ایران اظهار کرد: در سال 85 بیشترین سهم خانوار مربوط به خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ٣٢ درصد بود، در سال 90 خانواده‌های سه نفره بیشترین سهم را داشته و ٢٨ درصد خانوار راتشكيل داده و درصد فراوانی خانواده‌های تک نفره از 7.1 درصد در سال 85 به 8.5 درصد در سال 90 رسیده که نشان از تغییر ساختار خانوار در کشور است.

زاهدیان عنوان کرد: اگر سن باروری را بین 20 تا 25 در نظر بگیریم جمعیت زنان در سنین باروری حدود 15 سال کاهش پیدا کرده و پس از آن دوباره افزایش می‌یابد.

٤٥ درصد جمعيت كشور در  رده سنى ٣٠ تا ٦٤

وی با اشاره به تغییر جمعیت در رده سنی مختلف از سال 65 تا 95گفت:  گروه‌سنی 0 تا 14 سال از 24 در سال ٦٥ به 45 درصد در سال ٩٥، رده سنى ١٥ تا ٢٩ از 26 به 25 درصد در سال ٩٥،  رده سنى 30 تا 64 از 25 به 44.8 درصد و رده سنی بالای 65 سال از 3.1 به 6.1درصد در سال ٩٥ رسیده و این میزان نشان از افزایش جمعیت سالمندی در کشور است.

معاون مرکز آمار ایران افزود: نرخ باروری در سال 62 حدود 6.8 بوده و ‌در سال 90 به 1.8 و سال 95 به 1.9 رسیده و اگر بخواهیم نرخ باروری را به 2.1 برسانیم باید 1 میلیون و 600 هزار تولد در سال داشته باشیم که با توجه به تعداد موالید در سال گذشته به نظر می‌رسد به میزان مطلوب نزدیک شدیم.

زاهدیان با اشاره به نرخ باروری در زنان با سواد، بی‌سواد ،‌شاغل و غیر شاغل عنوان کرد: تعداد فرزندان بین مادران با سواد و بی سواد متفاوت بوده و در مادران باسواد 1.15 و بی‌سواد 3.1 است همچنین نرخ باروری در مادران با سواد 1.2 و بی سواد 2.6 است که این امر در کیفیت جمعیت تاثیر منفی می‌گذارد؛ در مادران شاغل  نرخ بارورى 1.1 و در مادران غیر شاغل 1.9 است.

وی با بیان اینکه اقتصاد در نرخ باروری تاثیر گذار بوده اما عوامل دیگری مانند فرهنگ نیز در آن نقش دارند، گفت: مادران در خانواده سطح اقتصادی پایین نرخ باروری 2.3 و در خانواده با موقعیت بالا نرخ باروری1.4 دارند و این نشان دهنده آن است که اقتصاد نرخ باروری را به تنهایی کاهش نداده است.

تمايل جوانان به ٢ فرزند يا كمتر است

معاون مرکز آمار ایران با اشاره به میزان تمایل جوانان به تعداد فرزند عنوان کرد: بر اساس نظر سنجی از جوانان در پنج سال گذشته هنگام مراجعه برای آزمایش پيش از ازدواج مشخص شد که 14 درصد جوانان تمایل به یک فرزند ، 60 درصد 2 فرزنددارند و یک درصد فرزند نمی‌خواهند؛ در واقع 75 درصد از جوانان برای زندگی آینده بر روی ٢ فرزند یا کمتر برنامه‌ریزی کردند.

ارائه آمار ازدواج و طلاق در سال گذشته

زاهدیان با اشاره به میزان ازدواج  و طلاق عنوان کرد: در سال 62 ،‌890 هزار ازدواج داشتیم که اکنون به 700 هزار رسیده در سالهای اخیر سرعت افزایش طلاق کند تر شده و میزان خالص طلاق از 2.8 در سال 85 به 3.7 در سال 90 و 4.1 در سال 95 رسیده است.

لزوم ايجاد ٩٠٠ هزار شغل براى كاهش بیکاری

وی با بیان اینکه اکنون 900 هزار شغل در سال باید ایجاد شود تا 1 درصد نرخ بیکاری کاهش پیدا کند، تصریح کرد: تا سال 98 این میزان با توجه به رشد جمعیت به 780 هزار و از سال 98 تا 1400 به 400 هزار شغل می‌رسد تا بتوان تا 1 درصد نرخ بیکاری را کاهش داد اگر با همین روال پیش برویم تا سال 1420 افرادی که وارد بازار کار  مى شوند از افرادی که از بازار کار خارج می‌شوند کمتر خواهد بود و معادله جمعیت در بازار کار تغییر می‌کند.

بخش های کاربردی
تالار

در صورت تمایل به ثبت خدمات و یا تغییرات اطلاعات در این سایت ، فرم ذیل را تکمیل کنید . کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس میگیرند .

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه همیشه به روز باشید