تالار های تهران
امروز جمعه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
منو

آیا سال 2018 سال زنان است ؟

هنگامي كه مقالات پايان سال را در رسانه‌هاي آمريكايي مرور مي‌كنيد، بخشي هم براي زنان در نظر گرفته مي‌شود؛ زنان، جايگاهشان و تغييراتي كه در سال ٢٠١٧ رخ داده است. هركدام از رسانه‌ها از منظري به تحولاتي كه از نظرشان در حوزه زنان بنيادين است اشاره كرده‌اند.  فهرستي كه از موفق‌ترين زنان عرصه سياست و اقتصاد و... منتشر مي‌شود هر سال طولاني‌تر مي‌شود. طبق گزارش واشنگتن‌پست، از سال ٢٠١٤ تا ٢٠١٦ تعداد زنان اين فهرست ٩٢٠ نفر است، درحالي‌كه از ٢٠١٦ تا آخر سال ميلادي قبل، اين تعداد به ٢٦ هزارنفر رسيده است.

يكي ديگر از اتفاقات برجسته سال ٢٠١٧ رژه اعتراضي عليه ترامپ بود كه گفته شد ٥٠٠ هزارنفر از زنان و مردان براي شركت در آن اعلام آمادگي كردند. به قول يكي از زنان؛ «پس از چنین انتخابات ناامیدکننده‌ای، انرژی حاضران در راهپیمایی قابل‌ملاحظه بود». در‌عين‌حال امسال هنگامي كه بيانيه عليه اين خشونت جنسي مطرح شد، تعداد زيادي از مردان نيز همراه زنان، اين درخواست اعتراضي را امضا كرده بودند. واقعا اين هماهنگي قابل‌توجهي است .واكنش‌هايي كه از سال ٩٢ تا حالا بي‌سابقه بوده است. به گزارش نيويورك‌تايمز، از آن زمان زنان  در سراسر جهان گام‌های بزرگی برداشته‌اند؛ هم از لحاظ سیاسی و ورزشی و هم اقتصادي و فرهنگي. 

در‌حال‌حاضر زنان براي فرمانداري و پست‌هاي سياسي مهم تلاش مي‌كنند، هرچند بسته به اينكه در چه حزبي هستند، تلاش‌هايشان سخت‌تر مي‌شود؛ مثلا زنان فعال در حزب جمهوري‌خواه ميزان اعتراض‌هايشان بيشتر است ، تا بتوانند در مقابل مردان صاحب نفوذ اعتراض كنند. شيكاگوتریبيون از ١٧ زن دو سؤال پرسيده است: الهام‌بخش‌ترين حركت يا لحظه‌اي كه در سال قبل ديده‌ايد، چيست و براي سال بعد چه‌كار بايد كرد؟

 برخي هشتگ #MeToo را الهام‌بخش دانسته‌اند، چراكه سبب شده زنان جرئت كنند تا درباره مشكلات خود سخن بگويند و همچنين زاويه ديد افراد را به مسائل زنان تغيير داده است و پيش‌بيني كرده‌‌اند در سال ٢٠١٨ زنان بيشتري براي حضور در فعاليت‌هاي ملي و محلي گام بر‌دارند و به سوي تغيير حركت ‌كنند. زنان سياه‌پوست نیز مي‌توانند كمك كنند كه ايالت‌هاي بيشتري به دموكرات‌ها رأي دهند و هم مي‌توانند حضور خود را در فعاليت‌هاي سياسي گسترده كنند و رأي بالاتري دريافت كنند. 

آيا عجيب نيست كه اين سخنان بيش از صد سال بعد از آغاز جنبش‌هاي فمينيستي و در كشور آمريكا و با تمام مظاهر تكنولوژي و پيشرفت‌هاي فني گفته مي‌شود؟ اينكه هنوز زنان قدرتمند براي دستمزد برابر با مردان ناگزير به تلاش و حتي استعفا هستند و عجيب‌تر اينكه پس از اين‌همه تلاش و فعاليت، امسال قرار است زنان «جهان را برای بهترشدن تغییر دهند»؟

 

بخش های کاربردی
تالار

در صورت تمایل به ثبت خدمات و یا تغییرات اطلاعات در این سایت ، فرم ذیل را تکمیل کنید . کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس میگیرند .

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه همیشه به روز باشید