تالار های تهران
امروز جمعه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
منو

دلایل قهر کردن همسر

قهر در بین اکثریت همسران اتفاق می افتد اما در بین برخی بسیار بیشتر و جدی تر رخ داده و به صورت یک عادت در می آید. و بسیاری از لحظات شیرین زندگی را به تلخی و غصه می گذراند در این صورت قهر دردی است که اگر به شکل جدی درمان نشود سرطانی وخیم برای زندگی زوجین محسوب می شود.

قهر رفتاری است که ریشه در یک عاطفه و هیجان منفی، توام با خشم دارد و بسته به شدت و ضعفش ،طول می کشد . قهر می تواند مثبت یا منفی باشد ؛مثبت است اگر جانشین انتخابهای بدتر شده یا آنکه مانع تسلیم فرد در مقابل زورگویی های دیگران شده باشد. اما منفی و بسیار آسیب زاست اگر از روی لجبازی و عدم بخشش اتفاق افتاده باشد.

قهر معمولا با لجبازی تکمیل می شود فردی که قهر کرده می خواهد پیامی را منتقل کرده و به نتیجه ای برسد چنانچه اوضاع بر عکس انتظار او پیش رود لجبازی هم ادامه خواهد داشت.

اقدام برای تغییر شرایط در قهر 

وقتی دو نفر وارد زندگی مشترک می شوند، موضوعات زیادی بینشان مطرح می شود که گاهی اختلاف نظرزیادی را بین آن ها به وجود می آورد. در این میان بعضی افراد هم در انتخاب روش حل مسئله ، روش های خشونت آمیزیا قهر را ترجیح می دهند. معمولا در این ارتباط ها ، فردی که مورد خشونت و قهر قرار می گیرد،برای تعدیل یا تغییر شرایط،به فکرچاره می افتد و دوست دارد به نوعی شرایط را تغییر بدهد.اما سخت ترین کار این است که بخواهیم فرد سلطه گر را تغییر دهیم؛ چون تا موقعی که او حس پرخاشگری خود را ارضا می کندو کسی هم شکایتی ندارد،اوضاع خوب پیش می رود؛ یعنی تا زمانی که بداند قربانی وجود دارد ، به همان روال ادامه می دهد.امادر این شرایط چه باید کرد؟ ازآنجاکه گاهی به تنهایی نمی توانیم راه حل مناسبی پیدا کنیم،برای نتیجه گرفتن بیشتر در این شرایط، می توان از فرد قابل اطمینان دیگری کمک گرفت. اگر هم چنین کسی را سراغ نداشتیم ،می توانیم به مشاور مراجعه کنیم.

اشکال کار در قهر کجاست؟

گاهی فردی که مورد قهر و خشونت قرار می گیرد، بعد از مدتی خود را فردی سلطه پذیر می داند. و در این هنگام بهتر است که تشخیص دهد اشکال کار او کجاست و چه چیزی مانع می شود که به جای پذیرش سلطه از طرف مقابل خود به فکر تغییر شرایط بیفتد؛ به علاوه باید به این نکته هم توجه کنیم که فردی که زور می گوید ، همیشه دوست دارد همه چیز مطابق سلیقه او پیش برود و سرانجام هم قهر می کند.البته او به همه افراد به یک میزان نمی تواند زور بگوید؛یعنی درواقع این خود ما هستیم که گاهی به دیگران اجازه بدهیم با ما چنین رفتار کنند.

فراموش نکنیم افراد می توانند نقش های مختلفی را در ارتباط بپذیرند؛ مثلا یک فرد با ویژگی های خاص می تواند نقش های متفاوتی بازی کند؛بنابراین یک نفر نمی تواند در همه جمع هابه یک شیوه رفتار کند. معمولا افرادبا قرارگرفتن در هر جمعی و شناخت نسبی ازآن جمع،نوع رفتارشان هم تغییر می کند.


با قهر همسر چه باید کرد؟

با افراد سلطه گر دو گونه می توان رفتار کرد؛ یا مهارت های لازم را برای رفتار با آن ها بیاموزیم یا اگر به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم، به یک مشاور یا فردی مراجعه کنیمتا وی بتواند به ما در این زمینه کمک بیشتری کند. درواقع افراد سلطه پذیر قبل از هرچیز باید به دنبال بالابردن اعتمادبه نفسشان باشند. این افراد باید درمورد خود وطرف مقابلشان و نیز توانایی های هر دو طرف به شناخت جدیدی برسند و بتوانند شجاعت و جرئت بیشتری از خود نشان بدهند.ولی فراموش نکنیم که رسیدن به موفقیت هایی از این دست،زمان بر است و نمی توان خیلی زود به نتیجه مطلوب رسید.

 

بخش های کاربردی
تالار

در صورت تمایل به ثبت خدمات و یا تغییرات اطلاعات در این سایت ، فرم ذیل را تکمیل کنید . کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس میگیرند .

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه همیشه به روز باشید