تالار های تهران
امروز جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
منو

علت تب در کودکان

همیشه  تب کردن کودک ،جزو مسایلی است که والدین را دچار استرس میکند.یکی از سوالاتی که والدین همیشه هنگام تب کردن بچه ها میپرسند این است که چگونه تب را پایین بیاورم و یا چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟ در ادامه مطالبی راجب به این سوالات  میخوانید تا بهترین عملکرد را هنگام وقوع تب در کودکتان داشته باشید.

چه موقع میگوییم کودک تب دارد؟

حرارت بدن کودکان در حالت طبیعی بین  8/ 36 تا 2/37 درجه سانتیگراد در شبانه روز متغیر است.اگر حرارت بدن بیش از این حد باشد، کودک تب دارد.

علت افزایش دمای بدن

فعالیت و جنب و جوش و بازی کردن،درجه حرارت بدن کودک را به بیشترین حد طبیعی میرساند.به همین دلیل،درجه حرارت بدن کودکان،صبح ها و هنگام بیدار شدن از خواب در کمترین حالت خود است وای بعدازظهر ها که فعالیت کودک بیشتر است،درجه حرارت هم بالا میرود.

چون مرکز کنترل حرارت بدن نوزادان و شیرخواران تکامل نیافته است، بنابراین درجه حرارت بدن آنها ناگهان و به سرعت بالا میرود درصورتیکه در افراد بالغ این اتفاق نمی افتد.به همین خاطر باید دمای بدن نوزادان را چک کرد تا از بالا رفتن ناگهانی و زیاد آن جلوگیری کرد.اما این اتفاق در کودکان بزرگ تر،به علت تکامل سیستم کنترل دما نمی افتد.

نکته:

 1. باید بدانید گاهی دمای بدن کودک ممکن است از 8/36 کمتر شود، که این قضیه جای نگرانی ندارد و نشانه ضعف کودک نمیباشد.
 2. اگر درجه حرارت بدن کودکی ، به بیش از انچه ذکر گردید رسید یعنی کودک تب دارد.تب نشانه ای است از یک بیماری و معمولا در بیماریهای عفونی و غیر عفونی به وجود می آید.تب داشتن به تنهایی مهم نیست اما بیماری که موجب تب شده است، اهمیت دارد.
 3. در اصل این تب و مشخصات آن است که پزشک را به تشخیص بیماری کمک میکند،پس میتوانیم بگوییم تب نه تنها دشمن کودک نیست بلکه یه عامل کمک کننده به او نیز هست.
 4. این نکته را باید مد نظر داشته باشید که درجه تب همیشه ارتباط مستقیم با شدت بیماری ندارد و گاهی کودک با اینکه تب شدید دارد اما حال عمومی او خوب است یا برعکس با وجود بیماری شدید ، درجه تب او پایین است.
 5. اگر در مورد تب داشتن کودک شک دارید باید درجه تب او را در چهار نوبت در روز یعنی هر 6 ساعت یگیرید و این کار را برای چند روز متوالی انجام دهید و در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید:
 • اگر سن کودک کمتر از سه ماه است.
 • اگر درجه حرارت بدن کودک با داردهای تب بر پایین نمی آید.
 • اگر کودک بیش از سه روز است که تب دارد و تب او قطع نمیشود.

درجه تب و روش اندازه گیری تب در کودکان

درجه حرارت بدن کودک را میتوانید از راه های زیر تعیین کنید:

 • درجه تب از راه گوش
 • درجه تب دیجیتال
 • درجه تب جیوه ای

*درجه تب های نواری حساس نیست و درجه واقعی بدن کودک را نشان نمیدهد.

*اگر از نوع جیوه ای استفاده میکنید باید بدانید فقط در صورتی درست است که کودک همکاری کند و دهان خود را ببندد.اگر کودک کوچک است و احتمال دارد با دندان باعث شکستن درجه شود ، به هیچ عنوان این روش را انتخاب نکنید زیرا جیوه بسیار سمی و کشنده است و عوارض جبران  ناپذیری  را برای کودک به دنبال خواهد داشت.

چگونه میتوان تب کودک را پایین آورد؟

 • لباسهای کودک را کم کنید
 • سعی کنید از لباسهای گشاد و نخی استفاده کنید.
 • درجه حرارت اطاق را کم کنید
 • اطاق کودک تب دار نباید خیلی گرم باشد.سعی کنید در فصل گرما از خنک کننده اطاق استفاده کنید.روی کودک را با پتو نپوشانید.
 • تن شویه کردن کودک

آب تب را زودتر از هوا از بدن دور می کند، بنابراین حمام باعث کاهش دما می شود و اثر داروها را بیشتر می کند. همچنین در حین این که منتظرید استامینوفن یا سایر داروهای کاهنده درد اثر کنند، می توانید کودک را حمام کنید.
از حمام ولرم استفاده کنید. برای کاهش تب از آب سرد استفاده نکنید. اگر دمای آب مقداری کمتر از دمای بدن باشد موجب کاهش تب می شود.
از الکل در آب حمام استفاده نکنید. 
همچنین می تواند دستمال خنکی بر روی بدن و پیشانی کودک قرار دهید و تب او را پایین بیاورید.

4.کودک را تشویق به خوردن مایعات کنید

تب باعث کاهش آب بدن می شود که موجب شرایط خطرناکی می شود بنابراین سعی کنید برای افزایش آب بدن به کودک نوشیدنی بدهید.

آب خالص بهترین انتخاب است اما سایر نوشیدنی ها نیز مناسب هستند. به کودک خود آبمیوه رقیق شده با آب یا آب همراه با میوه های تازه بدهید.  همچنین می توانید چای سرد یا گیاهی یا محلول الکترولیت به کودک بدهید. از خوراکی های تب بر استفاده کنید.

مراقب نشانه های کم آبی بدن کودک مثل ادرار کم، ادرار غلیظ و پر رنگ و خشک شدن لبها و دهان باشید.در صورت دیدن علایم کم آبی باید به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از تب بر ها

داروهای تب بر را فقط زمانی استفاده کنید که تب خیلی بالا باشد و برای تب خفیف سعی کنید ابتدا از روش های بالا ، برای کاهش تب استفاده کنید.

استامینوفن

این دارو تب بر و مسکن است وتب کودک را نیم ساعت بعد از خوردن پایین می آورد.این دارو به شکل قطره که در هر میلی لیتر آن (18 تا 20 قطره)100 میلی گرم استامینوفن است.شربت که در هر قاشق مربا خوری آن 120 میلیگرم استامینوفن وجود دارد.شیاف که در هر شیاف برای کودکان 120 میلیگرم استامینوفن وجود دارد.مقداری که میتوان به کودک داد ، 10 تا 15 میلیگرم به ازای هر کیلو از وزن کودک ،هر 4 تا 6 ساعت است.

دادن استامینوفن به مقدار بالا ضرری ندارد اما در صورت استفاده مدام باعث آسیب کلیوی میشود.هم چنین اگر در حجم بالا به کودک داده شود میتواند عملکرد کبدی کودک را مختل کند.

آسپرین

این دارو ضد تب،ضد درد و ضد تورم است.اشکال این دارو برای کودکان به صورت قرص 100 و325 و شیاف 325 است.مقداری را که میتوان به کودک داد،10 تا 15 میلیگرم به ازای هر کیلو وزن بچه و هر 4تا 6 ساعت است.

در دادن آسپرین باید احتیاط شود ،زیرا اگر تب به علت آنفولانزا یا آبله مرغان و یا بیماریهای ویروسی دیگر باشد، نباید به کودک آسپرین داد.هم چنین دادن آسپرین میتواند در بعضی از کودکان باعث خونریزی از لثه یا دستگاه گوارش شود.

 

بخش های کاربردی
تالار

در صورت تمایل به ثبت خدمات و یا تغییرات اطلاعات در این سایت ، فرم ذیل را تکمیل کنید . کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس میگیرند .

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه همیشه به روز باشید